Franciszek Racis

Franciszek Racis (1922 r.) był barwną i cenioną postacią w świecie kultury ludowej w Polsce w szczególności na Suwalszczyźnie.

Na skrzypcach uczył się grać od dziecka. W czasach kawalerskich często grał na zabawach i weselach. W roku 1945 zakupił ponad dwusetletnie skrzypce, na których grał do końca swojego życia.

Od 1981 roku rozpoczął regularne ćwiczenia gry w celu odtworzenia i kultywowania starych tańców. Początkowo grał w kapeli przy zespole Pogranicze w Szypliszkach. Po odejściu z zespołu razem z bratem Sylwestrem Jaśkiewiczem z Kowal Oleckich utworzył kapelę. Przez 6 lat istnienia kapela grała w Niemczech, Wilnie, trzykrotnie była w Kazimierzu i wielu innych miastach w Polsce. Ten skład kapeli również nie utrzymał się długo.

Od roku 1994 Franciszek Racis przyuczał dwóch ze swoich wnuków oraz wnuka swojego rodzonego brata Leona Racisa. Na potrzeby kapeli Urząd Gminy w Rutce – Tartak zakupił basetlę ludową. Dzięki temu kapela mogła jeszcze lepiej odwzorować muzykę z dawnych lat i uratować tańce ludowe od zapomnienia.

Stroje ludowe, w których występowała kapela były własnoręcznie wykonywane przez Franciszka Racisa zgodnie z tradycją przekazywaną przez przodków.

Kapela prezentowała szeroki repertuar tańców z przełomu XIX/XX wieku.

W skład Kapeli Rodzinnej Racisów z Jasionowa wchodzili:

Franciszek Racis – kierownik, skrzypce

Szymon Racis – skrzypce

Daniel Racis – basetla

Andrzej Racis – bębenek

W 2014 r. Franciszek Racis został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rąk prezydenta  Bronisława Komorowskiego. Został wyróżniony za zasługi w propagowaniu i  upowszechnianiu kultury ludowej, za upamiętnianie dorobku Oskara Kolberga.

https://youtu.be/-StvuYWUE0U

https://kulturaludowa.pl/biografie/franciszek-racis-z-jasionowa/

Dodaj komentarz