Reaktywacja zespołu SZESZUPA

10 lutego 2020 roku odbyło się pierwsze, po dziesięciu latach, spotkanie zespołu SZESZUPA. Ze „starego” składu wróciły trzy osoby. Nowych chętnych do śpiewania zgłosiło się dwunastu. Na tym spotkaniu udało się zgromadzić pełen zestaw głosów żeńskich i męskich. Wielka radość dla kierownika ZESPOŁU i nadzieja dla kultury gminy Rutka- Tartak, że coś z tego będzie. Zespół zawiesił działalność w czerwcu 2010 roku. Wpłynęły na to osobiste i zdrowotne zmiany w życiu kierowniczki zespołu. W latach wcześniejszych, brak przychylności władz lokalnych na istnienie zespołu o ludowym charakterze, spowodował rozrzedzenie w szeregach zespołu. Organizowany PIKNIK NAD SZESZUPĄ zmienił swoją dotychczasowa formułę- świętowanie rocznicy założenia zespołu. Największa w regionie impreza kulturalna z dużym akcentem folklorystycznym – „PRZYJECHAŁO WESELE…” została nieodwracalnie zdjęta z afisza. Wesele ludowe zostało zainicjowane przez zespół. Na organizację pierwszej edycji zespół przeznaczył całą wygraną Grand Prix zdobytą na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Tradycyjnego w Rzeszowie w 1998r. Kolejne edycje były organizowane przy dużym zaangażowaniu władz lokalnych i nie mniejszym członków zespołu. Kobiety zbierały się w domu jednej z członkiń zespołu, by przygotować od podstaw tradycyjne potrawy na weselny stół. To był trudny czas, bo usług cateringowych jeszcze nie było. Z czasem zespół, jako współorganizator, stał się zbędny. Od 2010 roku  zminimalizowano  elementy folklorystyczne podczas lokalnych imprez, co pociągnęło za sobą ogromne poluzowanie więzi między Szeszupą, a zespołami z powiatu suwalskiego. My nie zapraszaliśmy zespołów folklorystycznych, więc nas też nie proszono.

Żal jednak zaprzepaścić to, co zapoczątkował w 1996 roku pan Franciszek Racis z Jasionowa zakładając zespół. Przekazane piosenki ludowe trzeba dalej nieść, śpiewać i przy nich się integrować. Wiele z tych piosenek śpiewa zespół Szeszupiaki, jednak większość, ze względu na treść,  należy do repertuaru przeznaczonego dla dorosłych. Tak więc będziemy znowu śpiewać. Gdy pandemia ustąpi ponownie ruszymy na koncerty, do ludzi, aby odbudować międzyzespołowe więzi.